Lokalizacja, cena, wyposażenie, a może uciążliwi sąsiedzi? Jakie błędy popełniamy kupując mieszkanie?
- Data dodania: 01.08.2020
- Autor wpisu: AD
- Tagi: nieruchomości, biuro nieruchomości
Zakup lokalu mieszkalnego jest często bardzo ważną decyzją w życiu, przy której prawie zawsze pojawiają się znaki zapytania i wątpliwości. Przekonaj się, jakie są najczęstsze błędy przy zakupie mieszkania i jak je wyeliminować, zapewniając sobie komfort użytkowania na długie lata.
Błędy popełnione w momencie zakupu mogą w przyszłości uszczuplić zasoby portfela i nieźle zszargać nerwy. Zamiast wymarzonego miejsca na ziemi i radości z jego posiadania, kupujący funduje sobie problemy i utrapienia, które ciągną się latami.
Tego należy wystrzegać się bezwględnie:
* kupowanie jak najtaniej – wiele osób pragnie jak najbardziej oszczędzić na zakupie mieszkania. Należy jednak pamiętać, że to inwestycja na całe życie, a skąpienie może skutkować niespełnionymi oczekiwaniami dotyczących między innymi pomieszczeń i lokalizacji,
* kupowanie bez odpowiednich nakładów finansowych – niektórzy decydują się na zakup nieruchomości, która jest poza zasięgiem ich możliwości finansowych. Może to prowadzić do popadnięcia w długi lub zwiększenia kosztów utrzymania. Przed zakupem trzeba dokładnie przeanalizować swoją zdolność kredytową,
* zakup mieszkania w pośpiechu – emocje związane z zakupem mieszkania są duże, przez co wielu nabywców nie robi rozeznania na rynku i zbyt wcześnie finalizuje transakcję. Warto wcześniej zrobić porównanie cen i ofert, a przede wszystkim nie podejmować decyzji pod wpływem impulsu czy presji czasu.
Najpierw sprawdź. Zdjęcia są złudne
Jakże często jest tak, że osoby, które chcą kupić mieszkanie najpierw na własną rękę szukają ogłoszeń na portalach. Mechanizm zazwyczaj jest taki sam: ładne zdjęcia, przyjazny opis i - co najważniejsze - korzystna cena. Przecież to nie wystarczy, aby podjąć jedną z ważniejszych, życiowych decyzji.
Oczywiście jest do tego potrzebna forma aktu notarialnego, ale notariusz sprawdza tylko, czy umowa jest zgodna z prawem. Może się więc zdarzyć, że kupione mieszkanie znajduje się w budynku przeznaczonym do wyburzenia, nie spełnia najniższych nawet standardów, mieści się w suterenie albo nie można w nim podłączyć na przykład wody, energii cieplnej.
Kupić z lokatorem?
Niestety to wciąż jeden z częstych błędów popełnianych przez osoby kupujące mieszkanie. Taki błąd nowego właściciela zazwyczaj kosztuje najwięcej nerwów. Zawierając umowę przedwstępną warto więc zastrzec w niej, że w momencie transakcji mieszkanie ma być wolne od lokatorów. Jeśli okresy wypowiedzenia trwają, to na dobre mieszkanie można czekać miesiącami.
Umowa jest po to, by ją przeczytać
Niestety to wciąż dość powszechny błąd przy zakupie mieszkania! Umowa może być sformułowana wyjątkowo niekorzystnie dla osoby kupującej. Na przykład przekazanie kluczy ma nastąpić 2 miesiące po zapłaceniu całej kwoty. Zdecydowanie należy czytać umowy, a także wszystkie załączniki i dokumenty dodatkowe, które pojawiają się w czasie zakupu mieszkania.
Sprawdź czy cię faktycznie stać
Trzeba pamiętać, że cena zakupu metrażu to jedno, a cena remontu i eksploatacji – to faktyczne koszty posiadania własnego M. Zazwyczaj mieszkanie z rynku wtórnego wymaga doprowadzenia do stanu używalności, a to jest kwestia wykonania generalnego remontu. Szacując całkowite miesięczne koszty utrzymania mieszkania, trzeba wziąć pod uwagę koszty związane z administracją budynku: czynsz, utrzymanie windy, fundusz remontowy, fundusz termomodernizacyjny, opłaty za użytkowanie wieczyste, opłaty za wywóz śmieci.
Lokalizacja – sprawa najważniejsza
Błąd przy zakupie popełniany stosunkowo rzadko, ale mający wpływ zarówno na komfort mieszkania, jak i na przyszłą cenę nieruchomości. Dzielnice ze słabą infrastrukturą to konieczność długich dojazdów po zakupy, do pracy czy szkoły. Warto również zwrócić uwagę na lokalizację mieszkania względem takich punktów jak wjazd do garażu podziemnego, plac zabaw czy śmietnik. Należy liczyć się z tym, że niedaleko placu zabaw, zwłaszcza w okresie letnim, będą głośno bawiły się dzieci. Wybierając mieszkanie nad śmietnikiem możemy być budzeni o 7:00 rano, gdyż o tej godzinie najczęściej odbywa się odbiór odpadów.
Chcesz uniknąć tych i innych błędów popełnianych podczas zakupu swojego wymarzonego mieszkania? Zapraszamy do naszego biura przy ulicy Legionowej 28 w Białymstoku.