• Data dodania: 25.08.2020
  • Autor wpisu: AD
  • Tagi: nieruchomości, biuro nieruchomości
Co musisz wiedzieć zanim kupisz działkę?

Mówi się, że prawdziwy mężczyzna musi wybudować dom, posadzić drzewo i spłodzić syna. O ile do posiadania potomstwa działka nie jest potrzebna, o tyle bez niej nie będzie ani domu, ani drzewa :) Jej wybór jest decyzją o strategicznym znaczeniu dla całego przedsięwzięcia i niewątpliwie jedną z najważniejszych czynności w życiu. Co trzeba wiedzieć przed wydaniem pieniędzy na grunt?

Po pierwsze - i to przede wszystkim - trzeba zweryfikować wszystkie parametry działki, sprawdzić jej stan prawny, przeznaczenie, uzbrojenie, plany zagospodarowania przestrzennego gminy oraz plan dróg dojazdowych. To absolutna podstawa do tego, by ocenić koszty związane z przyszłą budową domu i - co ważne - pozwoli to uniknąć w przyszłości niepotrzebnych problemów. Wybór odpowiedniego gruntu to gwarancja tego, że powstanie na nim nasze wymarzone miejsce na Ziemi.

Kształt ma znaczenie

Użyteczność naszej działki jest bardzo ważna. Uważaj na działki o nietypowych kształtach, na przykład bardzo wąskie lub bardzo płytkie, a także takie, na których przyszły dom może być zorientowany tylko w jedną stronę. Najlepiej wybrać działkę w kształcie kwadratu lub prostokąta, wówczas jest możliwość ustawienia budynku tak, by rano słońce zaglądało nam do sypialni, a zachód słońca można było podziwiać z salonu. Oczywiście wszystko zgodnie z naszymi upodobaniami.

Przy wyborze warto też wziąć pod uwagę zacienienie działki w zależności od pory roku, zadrzewienie, podmokłość terenu, rodzaj ziemi, gdyż ma to wpływ na wybór projektu, w tym decyzję o podpiwniczeniu czy też wyborze źródła ciepła. Dobrze jest zainwestować i zlecić geologowi badanie gruntu. To pozwoli na zweryfikowanie, czy nie jest od podmokły, warto też ustalić poziom wody gruntowej.

Rozmiar i uzbrojenie

Pod uwagę trzeba także wziąć rozmiar działki. Od tego zależy późniejszy etap, czyli wybór projektu domu – im szersza działka, tym więcej projektów do wyboru. Najbezpieczniej szukać działki o szerokości minimum 22 metrów, co daje nam możliwość wyboru wielu projektów, także spośród tych już gotowych.

Kolejna bardzo ważna kwestia to uzbrojenie działki. Jeśli okaże się, że teren nie jest uzbrojony, należy dowiedzieć się, czy jest na to szansa, gdzie są najbliższe przyłącza, jaki będzie koszt instalacji przyłączenia do sieci kanalizacyjnej, elektrycznej, gazowej. Zbyt duża odległość może być trudna technicznie i podnieść koszty ich doprowadzenia do wybranej lokalizacji. Po te informacje można zgłosić się do lokalnych przedsiębiorstw zajmujących się dystrybucją mediów.

Ostateczna decyzja

Zanim ją podejmiesz, zweryfikuj sąsiedztwo i bezpieczeństwo w okolicy. Pójdź na spacer, porozmawiaj z sąsiadami, sprawdź możliwości komunikacyjne i oceń czy okolica będzie spełniała Twoje oczekiwania.

Na koniec ważna informacja - musisz pamiętać o dodatkowych kosztach związanych z aktem notarialnym, opłatą sądową czy wynagrodzeniem notariusza i podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zapraszamy do naszego biura przy ulicy Legionowej 28 w Białymstoku lokal 804. Na co dzień specjalizujemy się w pośrednictwie w transakcjach kupna, sprzedaży oraz wynajmu domów, mieszkań, lokali i obiektów użytkowych oraz działek. Dodatkowo świadczymy również usługi z zakresu doradztwa kredytowego, a także ubezpieczeń majątkowych. Na pewno pomożemy znaleźć Ci wymarzoną działkę.