Dron - nowoczesny ekspert w branży nieruchomości
- Data dodania: 02.11.2020
- Autor wpisu: AD
- Tagi: nieruchomości, biuro nieruchomości
Nowoczesna technologia zagląda już właściwie we wszystkie dziedziny życia. Naprawdę ciężko znaleźć branżę, w której zastosowania nie miałyby urządzenia ułatwiające pracę w różnych wymiarach. Jednymi z najczęściej spotykanych są oczywiście bezzałogowe statki powietrzne, lepiej znane jako drony. Również świat nieruchomości nie pozostaje w tyle i wykorzystuje wynalazki, stale się rozwijając.
Wygląda świetnie!
Chyba nic nie przyciąga oka tak, jak widok cudownych, zjawiskowych przestrzeni z lotu ptaka. Czy to miejskie, nowoczesne budowle, czy zielone pola i lasy - pokazane z góry prezentują się niezwykle atrakcyjnie. Dobre zdjęcie lub film potrafi sprawić, że klient zainteresuje się danym obiektem, a jego zachwyt sprawi, że sprzedawca nie będzie musiał obniżać ceny.
Aby jak najatrakcyjniej zaprezentować budynek, trzeba pamiętać o kilku aspektach. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o porządek w najbliższej okolicy - sprzęt ogrodowy należy uprzątnąć, a basen czy huśtawkę w ogrodzie wyczyścić. Nie najlepszym pomysłem będzie pokazywanie zaniedbanego podwórka sąsiada - o tym pamiętać powinien operator drona, czyli osoba z odpowiednimi umiejętnościami oraz doświadczeniem.
Dla większości klientów kluczowym momentem przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości są oględziny. Uprzednie obejrzenie dokładnej, profesjonalnej prezentacji budynku zawartej w wideo wykonanym za pomocą drona sprawi, że osoba zainteresowana będzie już wiedziała, na co zwrócić szczególną uwagę. Dzięki temu sam proces decyzyjny przebiegnie sprawnie i szybko.
Nie każdy może używać drona…
Możliwości używania drona zostały konkretnie opisane w akcie prawnym - prawo lotnicze oraz w związanymi z nim rozporządzeniami wykonawczymi. Generalnie polski ustawodawca dopuszcza loty dronem w dość szerokim zakresie, o ile urządzenie pozostaje w zasięgu wzroku operatora. Jeśli jednak lot ma charakter inny niż rekreacyjny lub sportowy, wymagane jest świadectwo kwalifikacji. Rodzaj uprawnień zależeć będzie również od wagi używanego drona. To operator ponosi odpowiedzialność za korzystanie ze statku bezzałogowego. Oprócz odpowiednich kwalifikacji powinien więc posiadać ubezpieczenie.
O zamierzonym użyciu drona warto poinformować osoby, które potencjalnie mogą znaleźć się w zasięgu kamery. Pozwoli to na uniknięcie nieprzyjemnych następstw związanych z ewentualnym niezadowoleniem osób z tego, że ich wizerunek jest utrwalany bez ich zezwolenia.
Nie tylko reklama
Drony okazują się być pomocne nie tylko w kwestii reklamowania nieruchomości. Sprawdzają się także przy prowadzeniu wyceny oraz przy inspekcji. Latające urządzenie jest w stanie wykryć przykładowo uszkodzenia w dachu. Osoba zajmująca się budynkami może zaobserwować wszelkie nieprawidłowości i po odpowiedniej analizie wskazać, co nadaje się do renowacji, na co zwrócić uwagę w czasie remontu, czy gdzie przydałyby się delikatne poprawki wpływające na estetykę budynku. Oczywiście - takie zastosowanie drona to poprawa wyglądu i zwiększenie zainteresowania klientów, ale kwestią najważniejszą jest bezpieczeństwo.
Drony znajdują zastosowanie w takich branżach, jak rolnictwo, geodezja, czy jako wsparcie służb bezpieczeństwa. Nic więc dziwnego, że nieruchomości również wykorzystują te urządzenia zarówno do reklamowania obiektów, jak i dbania o ich stan.